Oled mõelnud mida täpsemalt need numbrid kalipso sees või varrukal tähendavad? Need tähistavad kalipso valmistamisel kasutatud neopreeni/või alternatiivmaterjali paksust. Nende numbrite järgi jagatakse kalipsod ka temperatuurivahemikesse – ehk millises veetemperatuuri vahemikus tagab vastava paksusega kalipso sulle võimalikult mugava olemise.
Kuna ühist nö standardit ei eksisteeri, siis ei saa öelda, et see täpselt tegelt paika peaks, seega tuleb kindlasti ka alati vaadata kalipsot ostes, millisesse veetemperatuuri vahemikku antud ülikonda soovitatakse. Mis ei tähenda seda, et soojemas vees seda kanda ei võiks või ka et külmemas vees kohe ära külmud. Viimase puhul on väga olulisel kohal aksessuaarid nagu kindad, sokid ja kapuuts. Loe lähemalt külmas vees sulistamiseks vajalikest aksessuaaridest ja lisanditest varasemast postitusest SIIT.
Neopreeni paksusest
Paksem neopreen tähendab soojemat kalipsot, sest tema termilised omadused on kõrgemad. Sellest oleme samuti varem rääkinud meie kõige esimeses postituses. Neopreeni paksus kalipsode puhul jääb enamasti 2 – 6 mm vahemikku. 2mm kalipsod on ideaalses suvel kasutamiseks ja talvisteks tingimusteks lausa 6 või isegi 7 mm paksused kalipsod. Milline on sulle ideaalne? See oleneb natuke spordialast, veekogust kus käid ja ka isiklikust valikust.
Eestis sportimiseks meie arvates on ideaalne omada vähemalt kahte kalipsod, suveks 3/2 ja talveks 5/6 või 5/4, ideaalis integreeritud kapuutsiga. Kui aga oled kindel, et varakevadel või hilissügisel sa külma vette niikergelt ei roni, siis üks korralik 4/3 on meie tingimusteks ideaalne. Kesksuvel 30 kraadiga on nagunii lühkarites või UV kaitsega särgis mugavam, ükskõik kui õhuke su kalipso ka poleks. Aga üldine nõuanne oma kalipso valikul on – kui sa arvad, et oled külmavares – siis võta soovitatust ühe võrra paksem kalipso, kui aga oled kiire higistama, siis võid vaadata soovitatust ühe võrra õhema poole.
Oota aga, mida need numbrid siis ikkagi tähendavad?
Kõige levinumad numbrikombinatsioonid on 3/2, 4/3, 5/5 ja 6/4. Esimene number tähistab põhimaterjali paksust – ehk siis sellise paksusega on enamus kalipsost valmistatud. Teine number tähistab teiste detailide ja paneelide paksust – õhem kiht on tihti kätel ja külgedel, aga ka jalgadel. Olilisim on tagada maksimaalne õlgade ja käte liikuvus, mis on surfi ja ka enamasti teiste veespordialada puhul väga oluline.
Siin jõuamegi ka selle punkti juurde, et keegi ei reguleeri tegelikult seda kui suures osas peab olema paksemat materjali ja palju õhemat. Materjali paksust mõõdetakse neopreeni vahu järgi, ehk siis enne kui välja ja sissepoole lisa materjal kinnitatakse. Aga sellesse infosse suhtuge pigem skeptiliselt, sest on ka firmasi, kes antud reeglit ei järgi. Mis tähendab, et nende materjali soojusomadused on kehvemad kui sa võib-olla neist ootad.
Kalipso paksus – Soovitatud veetemperatuur
NB! Nagu varasemalt mainitud – suhtu sellesse infosse kriitiliselt – Kui vaatad odavama hinnaklassi kalipsosi, siis vaata pigem ühe võrra paksemat kalipsot, aga kui on tegu korraliku ja kallima brändiga, siis võid enam nende soovitust usaldada. Tuletame meelde ka ühe tõsiasja – Paekivi neopreen on soojem kui naftabaasil toodetud neopreen! Samuti Yulex, Oysterprene jpt nö alternatiivid, on tehtud samal meetodil kui paekivi neopreen ja nende termilised omadused on kõrgemad kui naftabaasil neopreenil.
2/2 mm kalipso: Veetemperatuur üle 20°C
2/2 või tihti kutsutud ka lihtsalt kui 2mm on õhuke suvine kalipso, mille eesmärk ei ole sind kuivaks jätta. Sellise paksusega kalipsod on tihtilugu ka kas lühikeste varrukate või säärtega (või mõlemaga), naistemudelite puhul tihti pikkade varrukate ning bikiini alaosaga. 2mm kalipsode eesmärgiks on peamiselt sportlast kaitsa tuule ja päikese eest ning naha otsesest kontaktist vee ning veesolevaga. 2/2 on tavaliselt lihtsalt flatlock õmblustega valmistatud, õmblused ei ole liimitud ega teibitud.
3/2 mm kalipso: Veetemperatuur vahemikus 15-20°C
3/2 mm on mujalmaailmas tundud kui kevadine “springsuit”, aga Eestis on seegi pigem suviseks kasutuseks. Kehaosa – kindlasti kõht ja selg on 3mm, et kaitsta jaheda tuule eest. Jäsemete detailid enamasti 2 mm paksusest materjalist. 3/2 kalipsosi on leida juba väga erinevate valmistamis tehnoloogiate valikuga. Enamasti on samuti lihtsalt flatlock õmblustega – ehk vesi pääseb kohe sisse. Aga on ka teibitud ja eraldi liimitud õmblustega kõrgema klassi 3/2 kalipsosi, mis ei lase suures koguses vett sisse. Võstlusspordi puhul nii wake, kite kui surfarite armastatuim kalipso, sest see tagab maksimaalse liikuvuse hoides sind soojas, päikese eest kaitstuna ning kaitstuna ka su nahka erinevate löökide eest vees, obstaaklitel, kividel jne.
4/3 mm kalipso: Veetemperatuur vahemikus 12-15°C
4/3 mm on meie tingimustes siis kevad-suvine või varasügisesse sobiv kalipso. Külmavarestele sobib ka pea kogu suve vältel. Enamasti kehaosa ja jalgade ülaosa on 4mm paksusest materjalist ja rohkemat liikuvust vajavad kehaosad on valmistatud 3mm paksusest materjalist. Kaelus on enamasti neil siiski õhem, aga seda ei võeta tavaliselt paksuse kirjeldamisel arvesse. 4/3 on juba enamasti alati õmblused lisaks teibitud või liimitud, et jahe vesi kohe kalipsosse sisse ei pääseks vaid imbuks aeglaselt kaela, käte või jalgade juurest et keha jõuaks sisse sattunud vett soojendada ja seega keha soojas hoida. 4/3 puhul hakkab kohtama ka sooja voodrit kehaosas.
5/3 mm kalipso: Veetemperatuur vahemikus 9-11°C
5/3 mm ei ole Eestis näiteks nii levinud, pigem on levinud 5/4. Seda aga armastavad jaheda vee surfarid, sest 3mm õhemad detailid tagavad rohkem liikuvust ja seega ei takista sul koguväest lainet püüdes “paddle’da”.
5/4 mm kalipso: Veetemperatuur vahemikus 8-10°C
5/4 mm, on traditsiooniline talvekalipso, eestis tahaks varakevadel ja sügisel juba kohe 5/4 poole haarata, eriti võttes arvesse seda, et hea sooja lisavarustuse puhul kannatab sellega ka täiesti 0°C ringis mõnda aega vastu pidada. 5/4 on siis üldjuhul sarnaselt nii, et keha ja jalgade ülaosa on 5/mm neopreenist, lisaks ka soojem vooder nendes piirkondades. Nind õlad-käed ja küljed on 4mm paksusest neopreenist. Jah paksem kalipso teeb ka liikuvuse natuke kohmakamaks, aga uute tehnoloogiatega kalipsod on tänaseks tõesti nii flexi’d, et peale vette jõudmist kaob see ebamugavus koheselt. 5/4 kalipsosi on tihti saadaval ka kohe integreeritud kapuutsiga, sest nii jahedas vees sportides on kapuuts juba üpriski vajalik. Lisaks on neil tavaliselt ka kummeeritud kiht nii seljal kui kõhul, mis kaitseb külma tuule eest.
6/4 mm kalipso: Veetemperatuur alla 8°C
6/4 mm, talvine kalipso on täielikele fanattidele, keda ei heiduta nii lumi kui ka jäätükid merel. 6/4 tuleb enamasti kohe integreeritud kapuutsiga ja tegu on ülisooja ja paksu kalipsoga. Enamasti on seespool villasisaldusega “plushie” vooder. Väliskihil kummeeritud tuule kaitse ja kõik õmblused topelt kaitstud – seespoolt teibitud ja väljast poolt liimitud.
Peale kalipso paksuse ja vastava veetemperatuuri on kalipsodel ka iseärasusi vastavalt veespordialadele ning õige pea paneme kokku ka postituse erinevatest kalipsodetailidest ja nende funktsioonidest. Millisel puhul on parem seljapealne lukk, kellele aga sobiks rohkem esilukk või täiesti ilma lukuta kalipso? Kas võtta integreeitud kapuutsiga talvekalipso või sobib ka eraldi kapuuts? Kogume levinud küsimused kokku ja püüame neile kõigile vastused anda.
Nüüd hop-hop kalipsot valima või oma varustust voodi alt välja kaevama, sest jää hakkab kohe sulama!
Studio Vesi
Nice blog here! Also your web site loads up fast! What host are you
using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my web site loaded up as quickly as yours lol