Sukeldumine jätkusuutlikkusesse: Neopreeni ringlussevõtu revolutsioon veespordialadel
Veespordialade entusiastidena jagame sügavat sidet ookeaniga ja mõistame selle olulise keskkonna säilitamise tähtsust. Siiski on meie varustus, eriti neopreenist vahendid, pikalt esitanud keskkonnaalaseid väljakutseid. Hea uudis on see, et tööstus on läbimas revolutsioonilist muutust resursisäästvuse suunas, ja mitmed brändid juhivad teekonda neopreeni ringlussevõtu või paremate alternatiivide leidmise algatustes.
Neopreeni ringlussevõtt on väga keeruline protsess selle komplektse struktuuri ja mitmete sünteetiliseainete ja materjalide sisalduse tõttu. Neopreenist oleme varasemalt pikemalt rääkinud oma kõige esimeses postituses SIIN. Siiski on õnneks ainta juurde tekkimas ettevõtteid kes mõistavad naftapõhise neopreeni tohutut suurt jalajälge meie planeedile nii selel tootmise puhul kui ka hilisema käitlemise puhul. Üha enam uuritakse erinevaid uuenduslikke lähenemisviise kuidas neopreeni kas asendada, hoida materjali pikemalt ringluses (taasväärindamine) või hoopis materjali keemiliselt koostisosadeks lahti võttes ning siis eraldi taaskasutades:
1. Mehaaniline Ringlussevõtt:
Mehaanilise ringlussevõtu korral kogutakse tarbijatelt kokku kasutatud neopreenist tooted, puhastatakse ja töödeldakse uute materjalide ja toodete loomiseks. Kuid neopreeni ja selle keemiliste lisandite olemuse tõttu on mehaaniline ringlussevõtt üpris keeruline. Protsess võib hõlmata neopreeni toodete tükeldamist väikesteks tükkideks, kuid vastupidava ringlussevõetud materjali saavutamine on pigem keeruline
2. Keemiline Ringlussevõtt:
Keemilise ringlussevõtu korral lagundatakse neopreen selle koostisosadeks või muudetakse see keemiliste protsesside käigus teisteks materjalideks. See meetod on efektiivsem neopreenist uute materjalide valmistamiseks. Siiski nõuab see sageli väga arenenud ja kalleid tehnoloogiaid ja võib olla energiamahukas.
3. Ümbertöötamine ehk upcycling:
Mõned algatused keskenduvad neopreeni ümbertöötamisele, muutes kasutatud tooted uuteks erinevate funktsioonidega toodeteks. Näiteks vanade kalipsode lahtilõikamine ning ümber disainimine kottideks või muudeks aksessuaarideks.
4. Alternatiivsed Materjalid:
Jätkusuutlike alternatiivide arendamine neopreenile, näiteks taimsetest või bio-põhistest materjalidest, pakub teist lähenemisviisi. Brändid võivad valida nende alternatiivide kasutamise oma toodetes, vähendades traditsioonilise neopreeni nõudlust.
5. Suletud Ringlussevõtu Süsteemid:
Mõned ettevõtted uurivad suletud ringlussevõtu süsteeme, kus võetakse tagasi kasutatud tooted, sealhulgas neopreenist esemed, ja ringlussevõetud materjali kaasatakse uute toodete tootmisesse. See lähenemine püüab luua ringmajandust neopreeni jaoks.
Tuleb märkida, et kuigi on käimas algatusi ja arenguid tehnoloogiates, ei ole neopreeni ringlussevõtt nii laialt levinud ega hästi väljakujunenud kui teiste materjalide puhul. Väljakutse seisneb tõhusate meetodite leidmises neopreeni keeruka struktuuri eraldamiseks ja töötlemiseks.
Tarbijad saavad aidata neopreeni ringlussevõtu pingutustel, toetades brände, kes on rakendanud ringlussevõtu programme, osaledes tagasivõtu algatustes või valides tooteid, mis on valmistatud neopreenile jätkusuutlikest alternatiividest. Kuna tööstus arendab välja tõhusamaid ringlussevõtu tehnoloogiaid, paraneb neopreeni toodete jätkusuutlikkus tõenäoliselt veelgi. Hästitoimivad programmid on olemas brändidel nagu: Soöruz, Patagonia, Ripcurl jne. Täieliku listi 2023 aasta seisuga kalipsode ja neopreeni koguvate ettevõtete kohta leiad SIIT!
Ettevõtted ja brändid mis juhivad neopreeni taaskasutust, ümbertöötlemist ning investeerivad innovaatiliste alternatiividele üleminekut:
1. Patagonia Yulex Westsuits: taimse päritoluga neopreeni alternatiivi pioneeriv ettevõte
Patagonia, säästvate tavade rajaja, mitte vaid kalipsode ja veespordi varustuse osas vaid üleüldse elamusspordi varustuse ja riiete brändina on märkimisväärseks eeskujuks oma Yulex kalipsodega. Yulexist oleme pikemalt kirjutanud ka ühes eelnevas blogipostituses. Traditsioonilise neopreeni asemel on need kalipsod valmistatud Yulexist, taimest kummist, mis on pärit Guayule puu vedeliku destilleerimisest. See vähendab mitte ainult sõltuvust naftapõhistest materjalidest, vaid vähendab ka neopreeni tootmise keskkonnamõju.
2. Suga Recycleing muudab kalipsod joogamatiks
Suga Yoga Mat asutas SugaMat programmi, mis võtab ringlusesse vanu kalipsosi ja neopreenist tooteid. Tänaseks on nad kogunud üle 12 000 kalipso ning kasutades mehhaanilise ümbertöötlemist, muudab Suga vanad kalipsod ja neopreentooted joogamattideks. See suletud ringluse süsteem annab kasutatud neopreenile uue elu, väärindades kasutu uueks praktiliseks ning vastupidavaks tooteks. Suga’ga teevad koostööd mitmed kalipsotootjad.
3. Soöruz pühendumus keskkonnasõbralikele materjalidele
Soöruz on veel üks bränd, mis paistab silma oma jätkusuutlikkusele pühendumisega. Soöruz paneb palju rõhku oma kalipsode tootmises keskkonnasõbralike materjalide kasutamist – Bioprene, Oysterprene, Yulex jne. Ning olles üks väheseid Euroopast pärit brände (Prantsusmaa), siis Soöruz on üks väheseid kes Euroopas kalipsosi kogub, seda nii kohalikes surfipoodides, randades kui ka wakeparkides.
4. Green Guru Gear
Green Guru on algatus, mis kogub ja taaskasutab vana spordivarustust nagu jalgratta sisekummid, mägironimise köied ja paelad, kalipsod, ürituste telgid ja palju muud. Neil on üles seatud kogumisprogrammid spordipoodidega, ronimiskeskustega, jne. Nad sorteerivad kogutud varustuse ja toodavad neist peamiselt seljakotte ja erinevaid tooteid vähendades spordivarustuse ja täiesti kastutamisväärsete materjalide sattumist prügimäele.
Mida saavad veespordialade entusiastid teha?
Vali brände, kellel on keskkonnasõbralikud algatused ja eetilised tootmisviisid. Nende programmid on alati lihtsasti leitavad nende kodulehtedel, kuid sellekohta infot ei leia, siis uuri ettevõtte reitingut näiteks Good On You veebilehelt. Aga kui sul on juba kalipso olemas, siis meil on mõned soovitused:
– Korralik hooldus: Hea hooldusega tagate mitte ainult oma kalipso pika eluea, vaid vähendate ka selle asendamise sagedust. Loputage seda iga kasutuskorra järel värskes vees ja hoidke seda jahedas, kuivas kohas.
– Paranda: Kui teie kalipso saab viga, kaaluge selle parandamist selle asemel, et see kohe uue vastu välja vahetada. Paljusid väikseid auke või torkeid saab lihtsalt parandada neopreeniliimiga, pikendades seeläbi teie varustuse eluiga.
– Teadlik pesu: Kasutage ökoloogiliselt sõbralikke pesuvahendeid, kui pesete oma kalipsot. Vältige kuuma vee kasutamist või karmide kemikaalide kasutamist, mis võivad neopreeni kahjustada.
– Haridus ja propageerimine: Levitage teadlikkust traditsioonilise neopreeni keskkonnamõjust ja ettevõtete algatustest. Julgustage kaaslasi tegema säästvaid valikuid nende varustuse ostmisel.
Miks see on oluline?
See on panus kollektiivses liikumises tervema ja liigirikkana kauapüsiva planeedi nimel. Toetades brände, kes on oma prioriteediks võtnud jätkusuutlikkuse ja rakendavad reaalselt ökoloogiliselt sõbralikke tavasid. Tänu neile saavad veespordi entusiastid tarbijate ja turu kujundajatena olla puhta vee säilitajad, tagades selle ilu püsimise tulevastele põlvedele. Neopreeni ringlussevõtu revolutsioon on paljulubav samm veespordialade tööstuse jaoks vastutustundlikuma tuleviku suunas.