Lõpuks on käes aeg tutvustada järgmist alternatiivi naftabaasil neopreenile. Selleks on Yulex®. Oleme selle postitusega kaua hoogu kogunud, sest tahtsime ka ise järele proovida ning näha kas see on nö “worth the hype“. Noo täna võime öelda, et jah, on küll.
Aga mis see Yulex® siis ikkagi on?
Yulex ehk tervikliku nimetusega Yulex-Pure® on neopreeni vaba naturaalne kumm, mida saadakse kautšuki puust. Kautšuki lateks rafineeritakse, puhastatakse ja kontsentreeritakse Yulex’i väljatöödatud meetoditel. Tulemuseks neopreenile väga sarnane materjal.
Yulex-Pure® eesmärgiks oli luua alternatiiv, mis oleks naturaalset päritolu, täielikult läbipaistev/jälgitav tootmisahelaga ning valmistatud uuenevatest ressurssidest. Ühesõnaga materjal, mis ei eelda ei nafta õli kasutamist ega ka kivide kaevandamist, mida on meie planeedil piiratud koguses, vaid kogutakse elavatest puudest, metsi maha võtmata. Kuna Yulex-Pure® tuleb elusatest puudest, siis just metsad, mida selleks hooldatakse juba seovad tohutul hulgal süsinikku. Ligi 1400 kg CO2 hektari kohta.
Teiseks pioriteediks oli arendada materjal, mis täidaks tehniliselt kõiki ootusi, mis on seatud neopreenile, kuid elimineeriks vajaduse naftakeemia järele ja sobiks ka neile kellel on lateksi vastu allergia
Yulexi tootmiseks on tarvis 10x vähem vett kui traditsioonilise neopreeni valmistamiseks. Kui ühe tonni neopreeni toodtmiseks kulub ligi 300 tuhat liitrit vett, siis ühe tonni Yulexi tootmiseks alla 26 tuhande liitri. Ja kuna materjal tuleb taimedest ja algmaterjali tootmise protsess on lühem, siis kulutab Yulexi tootmine ka hulgaliselt vähem elektrit.
Ja see pole veel kõik. Yulexi tootmisüksus puhastab ja taaskasutab kõik tootmisel kasutatava vee ja suur osa tootmisest jookseb päikeseenergia pealt. Nende tootmises lähtutakse ringmajanduse põhimõtetest ja kõike, mida vähegi annab suunatakse uuele ringile. Mis kõik mõjutab, sinu ostetava kalipso ökoloogilist jalajälge on läbi mõeldud.
Kõige esimene bränd kes Yulexi arendust toetas ja Yulexist kalipso enda valikusse võttis juba aastal 2012 oli Patagonia. Patagonia on tänaseni esirinnas Yulex’i tootevaliku osas, kuid on ka teisi brände, kellel on Yulex’i kalipsod Ökokollektsioonide raames arendatud.
Meie kogemusest:
Tänaseks võime küll öelda, et Jah, on küll! Alustasime katsetamist lühikeste Yulex 1mm retuusidega, mida oleme kasutanud nii värskes kui soolases vees nii jahedama ilmaga kui ekstreemsetes kuumustes Lõuna-Ameerikas. Täna näevad lühkarid välja pea sama head kui enne 4-5 kuud kasutamist. Esinevad mõned kortsud, nii nagu tavalistel neopreen toodetel, aga kanga pind on mõlemalt poolt endiselt ilusti korras. Kangal on tõesti üli hea veinvus, seega püsivad püksid kindalt ja mugavalt jalas, ka peale ookeani lainetes saadud “pesumasinat”.
Peale seda positiivset kogemust sai nüüd ka esimene kalipso hangitud. Selleks on Srface 4/3 Eco suit, mida oleme tänaseks katsetanud nii umbes kuu aega. Peame tõdema, et tegu on väga veniva ja väga sooja ülikonnaga. Materjal tõesti hoiab mõnusalt ümber keha, aga samal ajal lubab vabalt liikuda ja esmamuljed on väga head. Esimesed tiirud sai tehtud varakevadel, mil vesi oli alla 10 kraadi ning keha püsis ka siis päris arvestavalt kaua soe. Sessiooni lõpetasid külmetavad varbad ja käed.
Kust saab?
Kahjuks ei ole enamik tuntud brände Yulex’it valikusse võtnud, Soöruz’el on enda välja töötatud ökomaterjalid, millest oleme juba varem rääkinud, aga suured globaalsed põhitegijad, mida ka Eestis kohapeal müüakse nagu Mystic, Ripcurl, Prolimit.. neist suurem osa ei tundu keskkonnast huvituvat, ning 99% kollektsioonidest on endiselt naftabaasil neopreenist.
Hetkel on Yulex-Pure® kalipsod valikus alljärgnevatel brändidel (klõpsa nimel):
Kas see on siis sama “hea” kui tavaline neopreen?
Kokkuvõtteks võime küll öelda, et materjali on tänaseks arendatud juba üle 10 aasta ning seda tõesti võib usaldada, ilma kompenseerimata mugavuse ega ka soojakindluse kohapealt! Kestvust veel testime natuke, kindlasti täiendame seda artiklit sügisel, selleks ajaks kui kogemus on pikaaajalisem!
Usume aga siiralt, et tegu on hetkel kõige keskkonnasõbralikuma valikuga neopreeni alternatiivide seas, sest ka näiteks varasemalt mainitud Oysterprene, on siiski tehtud samadel meetoditel nagu Yamamoto paekivi neopreen ning siiski suures osas vajab taastumatuid maavarasi ning suurendab vajadust karjäärides kaevandamise järele. Aga kindlasti jätkame enda uurimistööd, et teid hoida kursis ka teiste uute ja põnevate materjalidega ning kindlasti soovitame lugeda oma kalipso koostist kirjeldavat silte ja jätta 100% neoprene tooted ostmata. Sest ainult enda tarbimisharjumustega muudame brändide materjalivalikuid!
Head sulistamist!
Studio Vesi