Oleme varasemalt rääkinud traditsioonilise naftabaasil toodetud neopreeni kahjulikkusest keskkonnale ja tutvustanud ka alternatiivina lubjakivi neopreeni e. Yamamoto Limestone Neoprene. Täna räägime aga ühest veel innovaatilisemast lahendusest, mille on välja töötanud prantsuse veespordivarustuse tootja Soöruz. Ja see materjal on Oysterprene – kalipso austritest?? Jah, täpselt nii!
Soöruz, üks Euroopa suurimaid kalipsode ja veespordivarustuse tootjaid (Prantsusmaa) on püüdnud oma keskkonnamõju vähendada juba üle kümne aasta, katsetades ja välja töödates uusi materjale, mis on kas taastuvatest varadest või taaskasutatud materjalidest. Edukamad ja suuremat innovaatilised lahendused on olnud kalipsod kus on kasutatud bambust ja polüestrit, mis sai arendatud juba aastal 2013, samuti on kasutusel naturaalse kummibaasil tehtud “neopreeni” Yulex, samuti aastast 2013 ja viimane uuenduslik materjal, mida proovitud oli Naturalprene, mis on sarnane viimasega. Lähiajal kindlasti võtame ka teised materjalid sõelale ja tutvustame neid lähemalt!
Antud materjalid on võimaldanud Soöruzel olla ammu kalipsotootjate keskkonnasäästlike lahenduste kohapealt esirinnas. Aga oluline ei ole ainult keskkonnasäästlikus, oluline on, et kalipso oleks ka vastupidav ja eelkõige mugav ja soe. 2018 alustati Prantsusmaal, La Rochelle’is läbi viima esimesi austrikoore purustamise katseid. Erinevad arendustööd võimadasid luua kaks uut materjali BIÖPRENE, mis on peamiselt biopõhine (austripulber, looduslik kautšuk, suhkruroo ja mittetoidulise taimeõli segu), mida kasutab Soörus ka oma uues Greenline tootesarjas alates 2020 kevadest ja Oysterprene, mis on saadaval alates juulist 2020.
Paljud brändid kasutavad keskkonnasõbralikuma materjali näol lubjakivi neopreeni, aga see siiski pärineb kaevandustest. See küll vähendab väga oluiselt naftast tehtud materjalide kasutamist, aga nõuab siiski väga energiamahukat kaevandamisprotsessi ning tegu ei ole taastuva materjaliga. Seega lubjakivi neopreen on oluliselt parem kui tavaline naftabaasil neopreen, aga siiski üpris piraka ökoloogilise jalajäljega. Tema suurim pluss on väga hea soojahoidvus ning vastupidavus, mis õigustab end kindlasti enam kui klassikaline neopreen. Loe lähemalt meie varasemast postitusest: siit!
Aga õnneks pole nendega materjalide innovatsioon lõppenud, teadlased ja tekstiilispetsialistid töötavad koostöös erinevate brändidega igapäevaselt erinevate lahenduste otsimise kallal. Ja üks nendest leiutistest ongi OYSTERPRENE©.
Oysterprene näol töötasid Soöruz’e eksperdid välja kõige venivama ja paindlikuma neopreeni alternatiivi. Protsess seisneb lubjakivi asendamises naturaalse, ringlusesevõetud ja taastuva materjaliga, mis on valmistatud jahvatatud austrikarpidest. See võimaldab mitte kaotada ühtki kalipso tehnilist omadust võrreldes lubjakivi neopreeniga. Samal ajal aitab vähendada tootmise keskkonnajalajälge ilma lisakuluta klientidele ja juba alaetes 2020 talvest toetub üle poole Soöruz toodangust just austrikarpidest toodetud neopreenist. Materjal on tehtud kättesaadavaks ka teistele brändidele ja loodetavasti on tulevikus näha ka rohkem brände, kes Oysterprene kasutusele on võtnud.
Igatahes, lugedes erinevat tagaside Oysterprene kalipsodele professionaalsete surfarite poolt, tundub et tegu on tõesti väga tasemel materjaliga ning väärt katsetamist! Kahjuks täna Eesti turul veel Oysterprene või ka mitmeid teisi keskkonnasäästlikemast materjalidest kalipsosi väga saada ei ole, siis kindlasti soovitame netist soetada või kohalikelt tarnijatelt keskkonnateemalisi tooteid pärida, sest ainult klientide nõudlus ja huvi on see, mis meie turule antud valikuid toob!
Oysterpren tooted leiad Soöruze kodulehelt “Ocean Protect” märgisega. Huvi korral uuri lähemalt nende veebipoest: surfwear.sooruz.com
Loodame, et õppisite tänasest postitusest midagi uut ja põnevat!
Studio Vesi
1 thought on “Alternatiivid neopreenile: Oysterprene”