Neopreen on tänasel päeval veespordi varustuse lahutamatu osa. Neopreen on materjal, millest valmistatakse kalipsod, kuivülikonnad, löökvestid ja muud varustuse aksessuaarid nagu kapuutsid, kindad ja sokid kuna see tagab külma eest suurepärase isolatsiooni. Neopreen on väga hea venivusega materjal ja seda laias temperatuurivahemikus kaitstes sportlast külma vee, tuule ja kergemate vigastuste eest kontaktis nt kivide, veeloomade jm obektidega.
Aga mis neopreen täpsemalt on?
Neopreen on 1930. aastal DuPont’i teadlaste poolt leiutatud naftapõhistest kemikaalidest vahustatud sünteetiline kumm, et leida lahendus tõusvale naturaalse kummi (kautšuk) tarbimisele asendades see teiste resurssidega. Tehnilisemalt selgitades on neopreen polümeeri tüüp, mille nimi on polükloropreen. Polükloropreen saadakse kloropreeni polümerisatsiooni teel. Kloropreen seob reaktsiooni käigus kõik molekulid ja tulemuseks on polükloropreeni laastukesed. Need laastud sulatatakse ja segatakse kokku nö vahutavate ainete ja süsinikpigmentidega ning seejärel kuumutatakse õli (nafta) abil, et see paisuks. Paisumisel tekivad materjali sisse gaasitaskud, mis annavad materjalile ujuvuse. Seejärel viilutatakse tekkinud vahtmass õhukesteks valitud paksusega lehtedeks. Et anda neopreenile vastupidavust ja tugevust lamineeritakse ühele või mõlemale poolele tavaliselt nailonkangas.
Veesport ja neopreen
Esimest korda jõudis neopreen veespordini alles 1950ndatel, mil mitmed teadlased olid hakanud katsetama neopreeni soojahoidvaid omadusi keha soojas hoidmiseks külmas vees. Mitmed on väitnud, et just nemad olid loojad kalipso eelkäijatele. Üks neist on füüsik Hugh Bradner, kes avastas, et neopreenülikond laseb küll vett sisse, aga et neopreenkanga ja naha vahele jääv õhuke vahe jätab vee sinna lõksu ning vesi saavutab naha temperatuuri päris kiiresti. Kangas sisalduv õhk (gaas) toimib soojusisolatsioonina. Seega ta avastas, et kangas ei peagi olema täiesti veekindel, et tagada soe tunne.
Kõige enam reklaamivad end kui kalipso avastajatena bränd O’neill. Jack O’neill oli suur bodysurf (ingl.k keha lainelaud) fanaatik, ning trotsides külma ookeani vett San Fransicos, hakkas ta katsetama erinevaid materjale, mida kanda oma ujumispükste all, et soojem püsida. Ühel päeval kui Jack oli katsetanud PVC materjali, andis tema sõber Harry Hind talle idee proovida neopreeni. Sealt alates hakkas Jack katsetama erinevaid versioone ja paari aasta pärast sündis maailma esimene ning senini üks turgu juhtivaid kalipso brände O’neill.
Muidugi need 50ndate esimesed katsetused on üpris kaugel oma omadustelt ja väljanägemiselt tänapäeva kalipsodele, aga sealt said inspiratsiooni paljud ning sai algus pandud veespordi populaarsuse tõusule üle kogu maailma.
Neopreen ja keskkond
Neopreeni tootmise protsess oli leiutamise hetkel kui hea lahendus naturaalse kummi alternatiivina, kuid tegelikult on tegu siiski oluliste ning taastumatute loodusresursside kuluka protsessiga, sest tootmiseks kasutatakse naftat ning on tootmisprotsess on negatiivse keskkonnamõjuga. Neopreenist ja keskkonnast pikemalt juba järgmises postituses.
Tasub teada!
Kindlasti tasub silmas pidada, et mõned inimesed on neopreeni suhtes allergilised. Ja tootmisest järelejäänud tiouureajäägid võivad põhjustada dermatiiti. Kui teil on tekkinud veespordijärgselt allergia, siis kindlasti uurida, mis koostisega on teie kalipso! Sellisel juhul tasub proovida paekivi baasil neopreenist valmistatud kalipsot või teisi uudseid alternatiive. Loe lähemalt paekivi neopreenist SIIT!
Palun anna kommentaarides julgelt teada, kas õppisite postitusest midagi uut ja kas on teemasi millest sooviksite veel kuulda!
Studio Vesi
Can I simply say what a comfort to uncover somebody who genuinely knows what they are discussing on the net. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. More and more people have to look at this and understand this side of the story. I cant believe you are not more popular given that you most certainly have the gift.