Kas teadsid, et igal aastal jõuab prügimäele pool miljonit tonni neopreenjäätmeid? Ilmselt mitte.
Loomulikult ei ole need kõik kalipsod, sest neopreeni kasutatakse ka näiteks autotööstuses, kalastustööstuses, moetööstuses, jne. Ja järgmisena ehk mõtlete, et Eesti on ju nii väike, et palju meie ikka tekitame eks?
Kiire Google’damine annavad tulemiks, et Eestis on kokku ligi 30 nö surfiklubi (kite, wake, purjesurf, SUP), kes peavad erinevaid veespordialaseid koolitusi ning rendivad varustust. Igal renti pakkuval klubil on vähemalt 10-20 rendikalipsot ja sama palju veste, kiivreid, kindaid- sokke, mida kantakse päevast-päeva ja saavad enamasti palju intensiivsemat kasutust kui isiklik varustus. On selge, et rendivarustuse eluiga on igas valdkonnas alati lühem – pigem nii 1-2 hooaega, parandades võib-olla 2-3 hooaega. Selle põhjal natuke kalkuleerides saame, et juba ainult surfiklubidel tekib aastas ~150-300 kalipsot + aksessuaarid, mis on nii katki, et ei ole võimalik enda edasi müüa ja ilmselt rändavad prügikasti.
Võttes arvesse, et ühe kalipso kaal on keskmiselt nii 3kg, siis tähendab, et Eesti veesport panustab igal suvel sellesse poolde miljonisse tonni minimaalselt 1-1,5 tonni jagu tekkinud neopreeni ja plastjäätmeid, mis leiavad oma lõpu olmeprügis, mis lihtsalt ära põletatakse.
Aga, mida siis teha oma vana kalipsoga, et see ei jõuaks kohe prügimäele?
-
Proovi parandada, õmble peale mõni äge tikitud “patch” ja kanna teda veel edasi üks hooaeg!
-
Müü edasi FB Marketplace, Yaga, Basaar jne.
-
Anna tasuta edasi mõnele algajale või vii taaskasutuskeskusesse
-
Meisterda! – kindlasti näitame mitmeid huvitavaid DIY projekte õigepea!
-
Otsi üles oma kalipso brändi koduleht ja uuri, kas neil on juba toimiv ringlusesüsteem! – Mitmed keskkonnast hoolivamad brändid koguvad tasuta vanad kalipsod tagasi, ja jääkidest valmistatakse erinevate toodete pehmed sisud – nt poksikotid, erinevad istmealused jpm. Üks hea näide oleks Soöruz, aga kahjuks täna kehtib tagastamine veel vaid Prantsusmaal.
-
Uut varustust valides, vali kohe kvaliteetsem ja keskkonnasõbralikuma brändi toode! – Näiteks paekivi neopreen peab kauem vastu kui naftabaasil neopreen! Loe lähemalt meie eelmisest postitusest SIIT!
Keerukas probleem ja keerukad lahendused, kahjuks ei ole tänasel päeval veel ideaalset lahendust, aga on mitmeid võimalusi oma toote eluiga pikendada, et ta veel niipea prügi sekka ei jõuaks.
Kuid õige pea – aastal 2025st kohustub Eesti vastavalt EU regulatsioonidele hakkama tekstiilijäätmeid käitlema ja siis saame loodetavasti oma vana varustuse lihtsasti ning reguleeritult ümberkäitlemisele saata. Seni läheneme loovalt, eks!
Studio Vesi