Hei! Kevad on kätte jõudnud ja lõpuks aeg oma veespordivarustust kapist välja kaevata!
Täna räägimegi natuke pikemalt kalipsode ja teiste neopreenist varustuse osade pesust ja olulistest faktidest. Kiire ülevaate hooldusest andsime juba meie varasemas postituses, millega saad tutvuda SIIT!
Et hoida oma varustus puhas, aroomideta ning pikalt funktsionaalne tuleks seda peale kasutuskorda loputada. Kui kasutad kalipsot näiteks puhtas järvevees veelauapargis, siis tõesti peale igat kasutuskorda seda pesema ei pea, aga kindlasti pea meeles, et kalipso on nagu iga teine spordirõivas, sulle nii lähedal ja puutub kokku sinu higiga ja nahal olevate bakterite ja õliga, sinna jäävad külge naharakud jms ja “puhas järvevesi” ei ole selleks piisav, ning su varustus vajab aeg-ajalt põhjalikku vahendiga pesu. Sool, bakterid ja kemikaalid koostöös hävitavad neopreeni ning see põhjustab kalipso kiirema väljavenimise ning materjali omaduste kadumise.
Kui käisid sulistamas merevees, siis tuleks seda teha peale IGAT kasutuskorda. Merevees satuvad kalipso materjali pinnale ja sisse veel liiv, sool, vetikate osaksesed jne lisaks veel kõik see, mis tuleb kaasa kandja nahalt, mida sai ülal mainitud. Kuigi Läänemeri ei ole väga kõrge soolasusega, siis siiski kuivab sool neopreeni vahele, jättes kanga pinnale soolased randid. Ning soola osakesed jäävad neopreeni vahtu katvasse kangasse kinni – sool koostöös päikesevalgusega on aga väga hea pleegitaja. Ja kui kalipso kangast soola välja ei pese, siis hakkavad värvid su kalipsol pleekima. Tavalise musta värviga midagi nii väga ei juhtugi, aga enamasti saavad rohkem kannatada kõik värvilised detailid.
Kiire korrapärane pesu näeb välja selline:
- Täida vann või suurem veenõu jaheda veega. (vajadusel lisa juhendi järgi sinna sekka puhastusvahendit)
- Ava kõik kalipso lukud, pööra kalipso pahupidi ja pane veenõusse.
- Sega kalipsot vees, et vahend ja vesi pääseksid igale poole ja jäta kalipso likku vähemalt 30 minutiks.
- Loputa põhjalikult jaheda veega ja riputa kuivama.
Kuidas saada lahti haisvast kalipsost?
Üks vastus – korralik kalipso pesuvahend ja leotus. Tee kõike nagu kirjeldatud ülevalolevas juhendis, aga jäta see ligunema võimalusel kasvõi üleöö ja käi seda korduvalt segamas. Seejärel loputa korralikult jaheda veega ning kuivata võimalusel õues tuule käes kuid päikese ees varjus. Vahepeal pööra kalipso ümber, et ta kuivaks täielikult mõlemalt poolt! Kui esimese korraga ei õnnestu korda tehtut.
Õigepea avaldame arvustused meie poolt katsetatud kalipsode pesuvahenditest! Niiet – hoia Studio Vesi blogil silma peal!
Kuidas saada oma kalipsolt plekid välja?
Kalipsole võivad pekke jätta näiteks sool, keha- või päikesekreem, deodorant, vetikad, muda/savi vee põhjas jne. Plekkide puhul on oluline nendega tegeleda kohe peale kasutuskorda, mil plekid tekkisid. Kui kalipso jõuab ära kuivada, siis kuivavad tugevamalt sisse ka plekid.
Ära kindlasti proovi neid eemaldada plekieemaldaja või muu kemikaaliga. Samuti ära hõõru pinda tugeva harja või millegi karedaga. Esialgu pese kalipso ülevaoleva juheldi järgi läbi ning püüa pleki piirkondi rohkem sõtkuda ja omavahel vees hõõruda.
Kui peale pesu plekk siiski välja ei tulnud, siis võid proovida panna kalipso pesuvahendit otse pleki kohale, lase tal natuke aega mõjuda ning siis hõõru pehme švammi või harjaga ning loputa. Vajadusel korda ja loodetavasti saad plekist jagu!
Mida ei tohiks oma kalipsoga teha:
- Ära pane kalipsot pesumasinasse! – Kuigi sa ei pruugi näha erinevust peale esimest pesu, siis pesumasina trumlis kloppimine ei ole neopreenile hea. Materjal kaotab oma elastsuse, pealmisele kangale tekib kiirelt pilling ning vahu sisse tekivad kortsutamisest vaod, mis muudavad kalipso nendest kohtadest õhemaks ning vähe soojapüsivaks.
- Ära kasuta tavalisi pesuvahendeid! – Seep, riietepesuvahend jne ei ole samuti sobivad viisid neopreenmaterjalidest toodete pesuks. Neopreen ehk polükloropreen on keemiliselt väga habras. Tavalised kätepesuseebid ja pesuvahendid on liiga tugevatoimelised neopreenile ja võivad põhjustada vahu õhumullikeste kokkukuivamist ja rabedaks muutumist. Mille tagajärjel venib kalipso õigepea välja, kaotab oma vormi ja sellega seoses kaotab oma soojapidavuse.
- Ära riputa kalipsot kuivama otsese päikese kätte! – Päike – eriti kui kalipso on veel soolast pesemata – tekitab kanga pleekimist! Neopreen on väga tundlik UV kiirgusele. Samuti on neopreeni vaht väga kuumakartlik ja must värv tõmbab päikest ligi, seega materjal kaotab oma head omadused oluliselt kiiremini.
- Ära riputa märga kalipsot riidepuule õlgadest! – Märg kalipso on väga raske ning õlgadest riputades annab see väga palju pinget väikesele alale ning ühekordsele kangale. Seega kalipso võib õlgadest ning kaela avast välja venida ning ka materjali kahjustada. Selle asemel kasutatakse kalipso kuivatamiseks võimalikult laia pulgaga riide puud ning riputatakse see visates kalipso üle pulga vöökohast.
Miks tuleks kasutada vaid ökomärgisega pesuvahendeid veespordis?
Vastus on tegelikult imelihtne – isegi kui sa püüad oma kalipso väga põhjalikult ära loputada, siis see ei ole kunagi 100% vahendist puhas. Ja peale seda pesu viid sa oma kalipsoga need pesuvahendi jäägid otse loodusesse – merre, järve, jõkke. Seega palun tutvu alati pesuvahendi koostisega. Oluline on, et see oleks looduslikest koostisosadest ning biolagunev. Kui peal on ökomärgis, siis võid üpris kindel olla, et tegu on loodusele ohutu tootega. Sest ometigi tahame ju surfata, wake’da ja sulistada puhtas ning keemiavabas vees!
Kui koostis ei ole selgelt välja kirjutatud, siis palun jäta vahend ostmata. Sest siis ei saa kindel olla selle ohutuse ei loodusele, sinu enda nahale ega ka kalipso materjalidele. Selle jaoks olemegi alustanud erinevate vahendite katsetamisega, et saaksime õige pea mõned kahjutud aga tõhusad tooted teile välja hõisata!
Ökomärgis on keskkonnasõbralikele toodetele ja teenustele vabatahtlikkuse alusel taotletav märgistus, mis võimaldab neid eristada teistest samaotstarbelistest, kuid keskkonnale suuremat kahjulikku mõju avaldavatest toodetest. Ökomärgis antakse erapooletu institutsiooni poolt tootele või teenusele, mis vastab ökomärgise andmise kriteeriumidele. Kehtestatud kriteeriumid on ranged ning neid vaadatakse pidevalt üle ning karmistatakse, kuna kriteeriumid peavad tagama toodete järjest paraneva keskkonnahoidlikkuse.
Loe veel ökomärgise teemal Keskkonnaagentuurist!
Seniks vinget veespordihooaja algust!
Studio Vesi
1 thought on “Kalipso ja neopreenist toodete pesemine”