Kalipso on meie kliimavöötmes lahutamatu osa veespordist, ilma selleta oleks hooaeg lihtsalt… 1-2 kuud? Iga kalipso omanik teab, et tegu ei ole just kõige soodsama tootega ja selleks, et soe püsida ning mugavalt tunda ei piisa ka enamasti kõige odavamast alternatiivist, vaid tegu on investeeringuga oma tervisesse ja heaollu. Kuidas võtta aga maksimumi oma soetatud varustusest ja kuidas selle eluiga pikendada?
- Õige kuivatamine
Peale kasutamist võta kalipso alati seljast nii, et kalipso jääks pahupidi. Oluline on kalipso kuivatada kõigepealt seest poolt. Kõige turvalisem viis selleks on kalipso riputamine vöökohast üle riidepuu alumise pulga ja lasta veel varruka ja sääre otstest välja tilkuda. Kui soovid kalipsot juba järgmisel päeval kasutada, siis on sul mugav seest kuiv kalipso mida selga panna. Kui aga järgmisel päeval kalipso kasutust ei leia, siis pööra kalipso järgmisel päeval õigetpidi ja pane uuesti riidepuule ülevoldituna kuivama.
PS! Ära mitte kunagi pane läbimärga kalipsot õlgadest riidepuule! – Märg kalipso on väga raske ning see venitab kalipso kaela ja õlavöötmest välja, lühendades toote eluiga märgatavalt. Kuiva kalipsot võib hoida riidepuul, aga kindlasti laial ning teravate nurkadeta puul. - Loputamine
Peale igat kasutuskorda soolases või mustemas vees tuleks kalipso puhta ja jaheda veega loputada. Ära kunagi pese kalipsot kuuma veega. Ja kindlasti ka mitte pesumasinas. Lihtsalt solguta puhtas vees, lase veel läbi nõrguda mõlemalt poolt. Nii ei kahjusta sool materjali ja ei jää ka kalipsole valgeid soola rante ning ei riku värve. - Pesemine
Aeg-ajalt tuleks kalipsot pesta ka vahendiga. Kui tihti – see oleneb kasutussagedusest ja muidugi veekogust kus seda kasutati ja mis kasutaja seal sees tegi… Jõuame ka selle “tabu” teemani – JAH – see on normaalne, et surfar kes 6h külmas vees sulistab põit kergendab ja just seetõttu ka paljud varustuse pesuvahendid on nimedega nagu “Piss off” jne. Kui pärast kalipso ilusti puhtaks pesta ja seda ikka isiklikku kalipsosse, mitte rendivarustusse teeb.. 🙂 Aga ka ilma oma kalipso sisse pissimata tuleks seda pesta – higi, keharakud, vees elavad tegelased, liiv, sool jne – need kõik jäävad sinu kalipsosse sisse, hakkavad oma elu elama ja varsti tervitavad sind kalipsot selga tõmmates “mõnusad aroomid”.
Seda oleks muidugi mõistlik ennetada, aga kui avastad vajaduse alles siis kui hais juba üle pea käib, siis pole ka õnneks hilja, sest turul on päris palju pesuvahendeid, mis sind sel korral aitavad. Näiteks: Pau Pilau ökoloogiline kalipso puhastus vahend.
PS! Ära isegi mõtle sellele, et proovida oma kalipsot pesumasinas pesta! Masinpesu on neopreenile väga kahjulik, isegi kui peale esimest pesu suurt vahet ei näe, siis see kahjustab materjali väga tõsiselt. Kangas kaotab oluliselt varem oma elastsuse ning see tähendab, et kalipso hakkab välja venima. - Hoiustamine
Kui hooaeg on läbi ja aeg kalipso talvepuhkusele saata: Esmalt tee oma varustusele korralik hooajalõpu pesupäev, siis lase tavalisest pikemalt mõlemalt poolt ilusti kuivada ja mis siis edasi? Tõsi – mugav oleks ta hoiukarpi ja voodi alla saata, aga see ei ole tegelikult kõige parem variant. Neopreeni ei tohiks üleliia voltida ja kortsutada. Kui kalipso on kuskile väga kokku pressitud, siis materjali sisse tekivad kortsukesed – sealt kaovad ära neopreeni vahu nn õhumullikesed, ja need kortsud enam kalipsost välja ei tule. Seetõttu on parem variant kalipsot hoida näiteks garderoobis, kus ta ripub keskkohast voldituna riide puu peal. Eriti hea kui riidepuu, mille pulk on natuke laiem, või pulga ja kalipso vahele pandud näiteks rätik.
Tasub ära märkida, et hea variant ei ole kalipsole ka kuskil garaažis või keldris, kus õhk võib olla keskmisest niiskem. Kalipsole sobib kuiv ja stabiilne õhutemperatuur. - Parandamine
Ei, see väike auguke, mis tekkis kuna sa vastu kivi kukkusid ei ole põhjus su armsa kalipso mahakandmiseks. Seda annab väga edukalt ja kauapüsivalt parandada! Igast surfi- või kalastuspoest leiad repair-kit’i või neopreeni liimi, aga kui sa ise hakkama ei saa, siis kirjuta meile ja me aitame hea meelega!
Need olid 5 põhitõde mida iga kalipso omanik võiks teada, et varustus püsiks kauem värske ja kasutuskõlbulik. Loodame, et leidsite infot, millest enne polnud kuulnud ja jaga ka oma sõbraga! Ja kui tekkis veel küsimusi, siis võta Studio Vesi tiimiga julgelt läbi kontaktivormi ühendust!
Sulistamiseni!
Studio Vesi
Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.